"Психологічна підтримка дітей в умовах воєнного стану"

9 лют. 2024

Війна — це стрес не тільки для дорослих, а особливо для дітей. Відчуття небезпеки, тривоги, переривання звичних рутин, постійні зміни та рух — усе це може злякати дитину, викликати нерозуміння і дискомфорт.

Ми зіткнулися з неймовірним випробуванням війни – і наше завдання вистояти, витримати, перемогти. Щоб не було і скільки би це часу не зайняло – вистояти, витримати, перемогти!  Важливою умовою цього є збереження психічного здоров’я  дітей та дорослих, які стикнулися з болем, втратами, тривогою за майбутнє.

Психологія воєнного часу

Під час воєнних дій війна оселяється всередині кожного з нас. Настрій людей у цей непростий час дуже важливий, адже від нього залежать настрої в тилу та підтримка наших захисників.

Під час війни настрій населення постійно змінюється – від оптимізму та натхнення до страху та паніки. Коли стається щось жахливе, люди діють по програмі виживання. Вони діють швидко та планують своє життя лише на кілька годин. Після того, як шок проходить та повертаються базові емоції, людина може піти у страх та відчай, або ж відчути сильну ейфорію.

Втім, ейфорія не може тривати довго, адже ресурси психіки обмежені, тому настрій поступово починає погіршуватися. Якщо ви знаєте про коливання настрою та циклічність цих коливань, вам простіше буде переживати емоційні ями, під час яких особливо гостро відчувається страх та відчай.

Психологи зазначають, що будь-який стан не може тривати вічно. Організм не може занадто довго переживати страх чи тривогу, тому буде шукати можливість впоратися з цим. Важливо пам’ятати, що почуття провини, яке ще називають «синдромом вцілілого» притаманне багатьом людям, які зараз перебувають у безпеці. Провина здатна сильно деморалізувати суспільство, тому треба усіляко з нею боротися. Адже, коли в тилу затоплює провина, людина перестає нормально працювати, і не може допомагати оточуючим.

Питання, які розглядатимуться протягом цього часу: стрес і психічна травма, що з нами відбувається і як собі допомогти, як  реагувати на зміни в поведінці дитини,  вплив травматичних подій на освітній процес, психологічні хвилинки як засіб емоційної стабілізації вихованців, як говорити з дітьми про війну, як допомогти дитині,яка перебуває в стресі