Психологічна допомога: як дитині подолати страх темряви

18 лист. 2022
Під час довгого перебування без електроенергії, деякі діти відчувають тривогу чи страх через темряву, яка оточує звідусіль. Саме тому батьки мають вміти заспокоїти дитину завдяки порадам психологів

Через графік віялового відімкнення електроенергії в наслідок ракетного терору росіянами критичної інфраструктури багато родин тривалий час перебуває у темряві. Діти по-різному реагують на відсутність світла. Хтось із цікавістю приймає й досліджує нові зміни в режимі дня, проте для когось це спричиняє стресову реакцію, підвищення рівня тривоги, формування страху.

Психологи та педагоги проєкту «Підтримай дитину» пропонують прості поради, як подолати страх, повідомляє пресслужба МОН.

Страх темряви — один із найпоширеніших дитячих страхів. Зазвичай, боятися темряви діти починають із 3-4 років. В уяві дітей це супроводжується очікуванням монстрів, які можуть «вистрибнути» з кутка чи з-під ліжка, перешкодами у пересуванні в приміщенні.

Страх — це природна емоція людини, яка виникає у ситуаціях загрози. Саме батьки можуть допомогти дітям упоратися з ним конструктивно.

Поради для батьків для підтримки дітей і подоланню страху темряви:

• будьте уважними до того, що кажете дітям. Підтримуйте їх, не говоріть про монстрів і подібних істот;
  • якщо діти хочуть поговорити з вами про страхи, вислухайте їх;
  • намагайтеся конкретизувати страх і погратися з ним;
  • у темряві грайтеся з дітьми в різні ігри;
  • дитячу кімнату/куточок зробіть затишною;
  • придумайте іграшку-компаньйона, яка стане талісманом для дитини, з якою можна буде весело проводити час;
  • застосовуйте дихальні вправи для заспокоєння;
  • розповідайте дітям казки або ж вигадайте їх самі, де головним персонажем сюжету буде Темрява, із якою вони зможуть подружитися або перемогти її;
  • підтримуйте тактильний контакт: частіше обіймайте дітей;
  • запасіться альтернативними джерелами світла (ліхтариками, свічками).

Під час війни ми маємо вижити. Підтримувати один одного, допомагати порадою чи підтримкою. Під час відключення електроенергії, аби розрадити дитину, можна ввімкнути українські мультфільми про добрих героїв. Звісно, попередньо завантаживши анімацію на гаджетах і маючи заряджений заздалегідь повербанк (універсальну мобільну батарею).