В Україні спалах кору!

3 лип. 2023
МОЗ підтвердило спалах кору в Україні: що треба знати про хворобу і як вберегтися?

Війна створює ще більш сприятливі умо­ви для поширення кору через руйнування медич­ної інфраструктури, а відтак ускладнення доступу українців до медичних послуг, зокрема вакцинації, великих скупчень людей у прихистках, евакуацій­ному транспорті та центрах для переселенців. У та­ких умовах кір може поширюватися швидше, тому важливо захистити себе та дітей — вакцинуватися.

Кір — одна з найбільш заразних інфекцій, відо­мих у світі

Вірус кору, швидко передається від хворої людини повітряно-крапельним шляхом, тоб­то під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на по­верхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. 9 із 10 неімунізованих людей, що контактують із хво­рим, будуть заражені.

Тяжкий перебіг кору

Кір може мати тяжкий перебіг. Інкубаційний період хвороби (тобто період, коли симптоми ще не про­ являються) становить 10–12 днів. Перші симптоми хвороби такі: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, за­палення слизової оболонки очей (сльозотеча, світ­лобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювання. На четвертий-п’ятий дні хвороби з’являється черво­ний висип — спочатку на шкірі голови й обличчя, а згодом по всьому тілі. Людина хворіє до чотирьох тижнів і довше. Хворі на кір часто потребують гос­піталізації. Тривалий час вони є заразними: можуть поширювати кір за 4 дні до і через 4 дні після появи висипів.

Кір має серйозні ускладнення

Захворювання може призвести до пневмонії, вуш­ної інфекції, запалення мозку — енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.

Ліків від кору не існує

Специфічного лікування від кору немає. Єдиний надійний захист від цієї небезпечної хвороби — вакцинація. Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років. Вакцина зарекомендувала себе як без­печний та ефективний спосіб профілактики.

Від кору захистять дві дози вакцини

Вакцинація формує специфічний імунітет, унас­лідок чого організм людини стає нечутливим до інфекції. Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, в Україні, в 12 місяців дитині роблять перше щеплення від кору, а в 6 років — ревакцинацію. Ці дві дози вакцини за­безпечують захист організму від кору. Для дітей до 18 років вакцинація від кору в Україні є гаран­тованою державою, тобто безоплатною.

Захист від кору потрібен дитині, якщо:

• Дитині виповнилося 12 місяців: не зволікайте із щепленням КПК.
  • Дитина старша від 1 року і ви пропустили пер­ше щеплення: негайно надолужте його.
  • Дитині 6 років — час отримати другу дозу КПК.
  • Дитина пропустила другу дозу в 6 років — не­гайно зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.
  • Дитині 6 та більше років, і вона не має жод­ного щеплення КПК — зробіть два щеплення з інтервалом в один місяць.
  • Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку обов’язково вакцинуйте ди­тину! Додаткове щеплення від кору НЕ шко­дить дитині, а навпаки — посилює захист.
  • Дитина від 6 місяців контактувала з хворим на кір — рекомендовано негайно щепити дити­ну. Введена доза (нульова) не зараховується як перша доза вакцинації за віком. Подальші щеплення проводяться згідно з календарем профілактичних щеплень, з дотриманням ін­тервалу між нульовою дозою та подальшими плановими щепленнями не менше одного мі­сяця.

Не відкладайте візит до лікаря — зробіть щеплення від кору!

ВАКЦИНАЦІЯ ВІД КОРУ: ПРО ЩО ПОТРІБНО ПАМ’ЯТАТИ

Підготовка до щеплення не потрібна! Вакцинація не вимагає змін звичного способу життя: не потрібно дотримуватися дієти, прийма­ти ліки, наприклад, жарознижувальні чи протиа­лергічні препарати, перед щепленням. Не потріб­ні аналізи крові, сечі, «імунограма».

Лікар огляне дитину перед щепленням, розповість про можливі реакції, назве симптоми, за яких не­обхідно звертатися по медичну допомогу, а також повідомить, коли потрібно зробити наступне ще­плення.

Вакцину ніколи не вводять у сідницю:

• дітям до трьох років укол роблять у пере­дню поверхню стегна;
  • дорослішим дітям укол роблять у плече.

Після щеплення спостерігайте за дитиною

Не йдіть із поліклініки одразу після щеплення. Залишіться на 15 хвилин, щоб лікар міг побачи­ти, що в дитини немає реакції негайного типу на вакцину.

Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури чи іноді легкі висипи на шкірі — це нормальні реакції на ще­плення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє та організм дитини формує імунітет. Вони за­звичай самі минають за кілька діб.

Якщо підвищена температура турбує дитину, ви можете дати їй жарознижувальне — відповідно до порад вашого лікаря.

Зверніться до лікаря, якщо:

• у дитини висока температура, яка важко збивається жарознижувальними препара­тами;
  • дитина тремтить або здригається так, наче їй холодно;
  • дитина млява, дуже зблідла;
  • дитина відмовляється від води та їжі, блює;
  • дитина виражено занепокоєна, довго плаче.

Вакцинація є законним правом кожного й кожної з нас на захист від інфекцій, які можуть призвести до ускладнень або смерті.

Вакцинація — це також наш обов’язок: перед на­шими дітьми, рідними, громадою і всіма людьми, які мешкають в Україні. Захищаючи наших дітей і себе від небезпечних хвороб, ми водночас роби­мо внесок у захист України.

Захистіть себе та власну дитину!