Всесвітній день дислексії

8 лист. 2023
Дислексія - розлад, що характеризується труднощами в навчанні швидкого й точного читання та розуміння змісту

Дислексія – це порушення, при якому важко читати і писати. Симптоми дислексії включають рухові порушення або слабку координацію рук та очей. Це нейробіологічний розлад, який виникає внаслідок того, що мозок інакше обробляє інформацію. Часто дислексія спостерігається в кількох членів родини й передається в спадок від батьків дітям.
          Симптоми дислексії:

• затримка розвитку мовлення;
  • неправильна артикуляція багатьох звуків;
  • спотворення слів;
  • труднощі зі складанням речення;
  • труднощі у запам’ятовуванні імен;
  • неологізми;
  • використання неправильних префіксів.
   Цей розлад було вперше виявлено німецьким лікарем Освальдом Берханом в 1881 році, а офіційно названо «дислексією» офтальмологом Рудольфом Берліном 6 років потому. Берхан виявив існування розладу читання, вивчаючи випадок маленького хлопчика. У малюка були серйозні проблеми з навчанням правильного читання і письма, незважаючи на те, що він був в цілому кмітливим, інтелектуально і фізично розвиненим.
Цікаві факти
  • Дислексія має різні форми – хтось лише плутає букви у словах, а хтось взагалі не може сприймати написаний текст та писати сам.
  • Близько половини всіх дислексиків – ліворукі.
  • За різними підрахунками, на той чи інший ступінь дислексії страждають 10% населення.
  • Відомі люди, що страждають на дислексію: Дженіфер Еністон, Джеймі Олівер, Кіра Найтлі, Кіану Рівз.
  • Був винайдений спеціальний шрифт, щоб допомогти дітям та дорослим легше читати.

Якщо забезпечити дитині необхідні шляхи опрацювання матеріалу, наприклад, використовувати в процесі спеціальні підручники та пристрої, навіть у важких випадках дислексії можна досягти успіхів у навчанні. Крім цього, дітям з такими особливостями потрібні спеціальні корекційні заняття з логопедом і за потреби з психологом.

Якщо ви помічаєте відхилення у розвитку вашої дитини, радимо звернутися до фахівців

Лікування ґрунтується на різних методиках і досвіді терапевта, який фокусується на уражених ділянках дитини за допомогою вправ, спрямованих на корекцію або створення відповідної основи для читання й письма, управління візуальним сприйняттям, фонологічної обробки, аспектів, пов'язаних із мисленням, слухової та зорової пам'яті та ін.